Zapraszamy do zapoznania się z materiałami  zamieszczonymi na stronie internetowej  www.wir-haben-es-satt.de.  Podczas międzynarodowych berlińskich targów żywnościowych Grune Woche 2016 odbyła się demonstracja 23 tysięcy osób (rolników i konsumentów), protestujących przeciwko polityce sprzyjającej rozwojowi przemysłu rolnego i przyczyniającej się m.in. do upadku tradycyjnych  gospodarstw rolnych, pogorszenia jakości żywności, czy też wreszcie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. By przybliżyć zamieszczone teksty samodzielnie przetłumaczyliśmy 2 wybrane materiały. Do tematu będziemy wracać, ponieważ jest to istotny głos w kontekście beznadziejnej walki zwykłych rolników i ich rodzin, którzy bez względu na dotacje i kolejne kredyty nigdy nie będą mogli sprostać fabrykom rolnym potrafiącym na bardzo małej powierzchni , przy pomocy bardzo małej liczby pracowników, przy pomocy bardzo nowoczesnych technologii maszynowych, żywieniowych i leczniczych produkować tysiące sztuk zwierząt, tysiące ton roślin. Nie można nikomu zakazać prowadzenia działalności takiej jaką sobie wymarzył, jednakże gdzie znajduje się złoty środek i jaką rolę powinny pełnić Lokalne Grupy Działania w tej kwestii ?

Tłumaczenie materiału:  Schulterschluss von Bauern und Verbrauchern: Starkes Signal gegen Agrarindustrie

Solidarność rolników i konsumentów: Silny sygnał przeciwko przemysłowi rolnemu. 

Pomimo mrozów w demonstracji udział wzięło 130 ciągników – jak nigdy wcześniej.

23 000 rolników i konsumentów demonstrowało w Berlinie dla wiejskiej przyszłości rolnictwa pod hasłem „Jesteśmy zmęczeni przemysłem rolnym! Nie ma przyszłości bez rolników!”. Zażądali, by kancelaria federalna zadziałała w kierunku rolnictwa, ekologicznej przyszłości rolnictwa. Demonstrowali rolnicy, pszczelarze, obrońcy zwierząt i przyrody, działający na rzecz rozwoju współpracy, rzemieślnicy, spożywcy i kucharze. Demonstrujący domagali się gospodarstw rolnych przyjaznych dla klimatu i środowiska,  żeby w ten sposób zapewnić prawo do bezpiecznej żywności, by istniały silne struktury na obszarach wiejskich, by możliwe było osiągniecie dobrostanu zwierząt, by rolnictwo było wolne od GMO, by obowiązywała zasada sprawiedliwego handlu.  „Biorąc pod uwagę katastroficzne i destrukcyjne ceny na mleko i wieprzowinę chcemy prowadzić walkę dla zachowania naszych gospodarstw – powiedział producent bydła mlecznego (…). Polityka rolna w Berlinie i Brukseli jest odpowiedzialna za warunki, które wyraźnie prowadzą do nadprodukcji i cen sprzedaży niższych od kosztów produkcji (…). „Ludzie chcą tego, aby to właśnie rolnicy a nie koncerny rolne produkowali im jedzenie, oni chcą zdrowego jedzenia, bez GMO, oni chcą aby zwierzęta wypasano na pastwisku, świnie stały na słomie, by nie okaleczano zwierząt odcinając im np. dzioby i ogony! I rolnicy są na to gotowi! Na co czeka rząd federalny?”  Także kucharka z Berlina żądała przebudowy systemu: „Chcemy zmiany z uczciwością i smakiem! Dobre smaczne jedzenie otrzymuje się tylko wtedy gdy dba się właściwie o rośliny zwierzęta i środowisko. Kiedy my wreszcie zrozumiemy, że musimy pracować z naturą, a nie przeciwko niej (…).

Tłumaczenie materiału: Ganz ganz herzlichen Dank an alle, die die 6. „Wir haben es satt!“-Demonstration zu einem vollen Erfolg haben werden lassen!

Serdeczne podziękowania dla wszystkich – szósta demonstracja pn. MAMY TEGO DOŚĆ zakończyła się pełnym sukcesem

Szczególne podziękowanie dla wszystkich Rolników, którzy przybyli ze swoimi traktorami na Poczdamski Plac. Wy wiecie o co nam chodzi  – wspólnie z Wami tworzymy drogę do zrównoważonego rolnictwa! Wielkie podziękowania dla wszystkich wolontariuszy za pomoc podczas przygotowań i przeprowadzenia demonstracji – bez Was nie byłoby to możliwe. Dziękujemy wszystkim wspierającym i bezpośrednio uczestniczącym w akcji, którzy stanowią o naszym szerokim i różnorodnym zasięgu i możliwościach. I naturalnie DZIĘKUJĘ każdemu z osobna spośród 23 tysięcy osób, które z nami demonstrowały w mroźnej temperaturze  dla rolnictwa i ekologicznej gospodarki rolnej.

Więcej informacji

  1. www.wir-haben-es-satt.de
  2. www.spiegel.de

Udostępnij