Wspaniała pogoda za oknem dopisuje nie tylko nam – wszystko kwitnie, pachnie.. możemy korzystać z darów jakie przyniosła ze sobą pani wiosna.

Nasze zajęcia są pełne wiedzy jak i pyszności, na zdjęciu zauważyć można dwa prezenty, a w ich środku – syrop z kwiatów dzikiego czarnego bzu, który wzmacnia organizm i zwalcza wirusy oraz syrop z mniszka lekarskiego – jest bogactwem witamin, minerałów i typowym surowcem farmaceutycznym.

PRZEPISY: 🥰

SYROP Z KWIATÓW CZARNEGO BZU:

Ok. 40 baldachów kwiatów czarnego bzu (dobrze rozwiniętych)

sok wyciśnięty z 5 dużych cytryn

2 litry wody

1 kg cukru, może być trzcinowy.

Kwiaty dokładnie oddziel od łodyżek (łodygi są gorzkawe). Następnie zalej je wrzątkiem i odstaw w chłodne miejsce na noc. Następnie przecedź, dodaj cukier, sok z cytryny, wymieszaj i podgrzej (cukier musi dokładnie się rozpuścić). NIE gotuj syropu, jedynie doprowadź do wrzenia i NATYCHMIAST, taki mocno gorący, wrzący przelej do wyparzonych, szczelnie zamykanych butelek lub słoiczków (jeśli chcesz dłużej przechować). Zakręć, słoiczki postaw do góry dnem i odwróć dopiero gdy zupełnie ostygną. Nie wymagają już pasteryzowania. Jeśli robisz syrop do bezpośredniego spożycia, to po prostu przechowuj go w lodówce przez kilka dni.

*Cukier jest naturalnym konserwantem.

Klasycznie w medycynie naturalnej oraz w kulinariach używa się go do przyrządzania syropów, powideł czy nalewek.

Używając ksylitolu nie mamy gwarancji, że nasze wyroby będą trwałe i przetrwają przez wiele miesięcy.

SYROP Z MNISZKA LEKARSKIEGO:

250 świeżych kwiatów mniszka lekarskiego,

1 litr wody,

1 kg cukru,

1 cytryna.

Oddzielone kwiaty mniszka lekarskiego od reszty rośliny wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy je około 10 minut na wolnym ogniu. Następnie odstawiamy naczynie w chłodne miejsce, po upływie doby odcedzamy wywar i dodajemy do niego cukier oraz sok z cytryn.

Po wymieszaniu i połączeniu się składników ponownie gotujemy ok. 3 godzin, aż płyn uzyska konsystencję podobną do miodu. Gotowy syrop z mniszka lekarskiego przelewamy do wcześniej przygotowanych słoików. Tak przyrządzony syrop z mniszka lekarskiego będzie ważny przez kilka miesięcy.

Udostępnij