W Świebodzinie odbyła się kolejna odsłona inscenizacji historycznej — Czas Obławy 1945. Przedstawiała ona atak oddziału partyzanckiego na obóz filtracyjny NKWD. Mieliśmy przyjemność w niej uczestniczyć, przedstawiamy fotorelację okiem LGR.
 
„Dla mieszkańców Kresów Wschodnich to było jak druga okupacja. Gdy Armia Czerwona weszła po II wojnie światowej na tereny polskie, rozpoczęły się masowe aresztowania i represje. W plenerowej inscenizacji historycznej „Czas obławy 1945”, która odbyła się w sobotę, 18 września w Świebodzinie, ukazano fragment tamtych wydarzeń.
 
Zobacz zdjęcia z inscenizacji!
 
Jak mówi Marek Wojdan, organizator przedsięwzięcia, był to czas, gdy na terenach wschodniej Polski NKWD oczyszczało lasy z polskiej partyzantki. Żołnierze Niezłomni po wycofaniu się Niemców i wejściu Sowietów zostali potraktowani jak wrogowie, byli rozbrajani, wywożeni na Sybir, mordowani.
 
– Chcieliśmy pokazać obóz filtracyjny, który miał na celu zatrzymywanie żołnierzy podziemia. Następnie przewożono ich do więzień, wcielano siłą do Czerwonej Armii albo do Ludowego Wojska Polskiego — tłumaczy Wojdan.
– Myślę, że ten epizod przybliżył społeczeństwu bardzo trudny okres naszej historii — dodaje.
Jak twierdzi takie inscenizacje to historia na żywo, w której biorą udział nie tylko rekonstruktorzy, ale też harcerze i żołnierze. Z kolei widzowie mogą się poczuć jak w czasie nagrań do historycznego filmu.
Uroczystość uświetnił występ Natalii Lopart i Zuzanny Melcer z sekcji wokalnej Klubu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu.
Organizatorem byli Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Klub 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej”.
 
Tekst: Świebodzin Nasze Miasto

Udostępnij