Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego obchodzi w tym roku jubileusz 70 lat działalności. Uroczystość jubileuszowa w której wzięliśmy udział miała miejsce 12 kwietnia br., odbyła się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Pierwsze międzyrzeckie muzeum (wówczas wchodzącym w skład Niemiec) powstało w okresie międzywojennym. Idea utworzenia w mieście placówki muzealnej pojawiła się w 1922 roku. Początkowo wystawa ograniczona była do sali obrad rady miejskiej w ratuszu. Do 1935 roku w mieście mimo prób powołania stałego muzeum powiatowego (Kreismuseum) nie udało się utworzyć takiej placówki. Gromadzono natomiast zbiory, odbywały się także czasowe wystawy krajoznawcze. Obiekty zabytkowe, którymi opiekował się najpierw nauczyciel miejscowej szkoły średniej Oschinski, a później Paul Krüger były przechowywane od 1934 roku w domu Fundacji Knispel i dawnej siedziby Rosyjskiej Kampanii Sukienniczej. Dopiero w 1935 roku utworzono stałą placówkę muzealną (Meseritzer Heimatmuseum).
Po II wojnie światowej Muzeum w Międzyrzeczu powstało w 1946 roku. W kilku pomieszczeniach ówczesnego domu kultury 18 marca tego roku, otwarta została pierwsza wystawa, na którą złożyły się zabytki z zakresu sztuki, historii i kultury ludowej zebrane w okolicach Międzyrzecza. Od 1949 roku Muzeum ma swą siedzibę w zabytkowych budynkach dawnego dworu starostwa i oficyny dworskiej z pocz. XVIII w. Po remoncie adaptacyjnym, 24 lipca 1965 roku, otwarta została stała wystawa Muzeum pt. „Tysiąc lat Międzyrzecza”, która przedstawia przeszłość miasta i regionu od czasów najdawniejszych do współczesności. Obejmuje zabytki z dziedziny archeologii, historii, sztuki, rzemiosła artystycznego i kultury ludowej. Inicjatorem i wieloletnim kustoszem Muzeum (w latach 1946 – 1985) był artysta plastyk Alf Kowalski (ur. 1914, zm. 1993).

Obecnie w skład kompleksu muzealno-parkowego wchodzą:

  • zamek z XIV – XVI wieku – jest to jedyny  królewski zamek piastowski  na terenie województwa lubuskiego,
  • siedziba dawnego starostwa – budynek ten pochodzi z początków XVIII w. obecnie mieści się w nim ekspozycja muzealna, w jego sąsiedztwie znajdują się dwa niewielkie ogrody w stylu francuskim,
  • oficyna dworska z I połowy XVIII w.,
  • dom bramny – budynek odtworzony wzorowany na pierwotnym z XVIII w.,
  • budynek Karczmy Dworskiej z połowy XVIII w.

Mateusz Basiński

DSC_7115 DSC_7117 DSC_7129 DSC_7139 DSC_7147 DSC_7149 DSC_7151

Udostępnij