Liceum Garczyńskiego wyróżniony tytułem „Szkoła Dialogu”

8Miło nam poinformować, iż Liceum Garczyńskiego w Zbąszyniu otrzymało po raz drugi tytuł „Szkoła Dialogu”; tym razem jako instytucja kontynuującą działania na rzecz dialogu między narodami. Placówkę uhonorowano tytułem „Szkoła Dialogu 2015” szczególnie za przywracanie pamięci o Żydach mieszkających kiedyś w Zbąszyniu.
W dniu 08 marca 2016 roku reprezentacja grupy projektowej Zbąszyński Balagan udała się wraz z opiekunką Panią Anitą Rucioch-Gołek do Warszawy na uroczystą Galę w Teatrze Wielkim, podsumowującą kolejną edycję ogólnopolskiego projektu „Szkoła Dialogu” . Podczas Gali nastąpiło uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Szkoła Dialogu”, który realizowany jest już od siedmiu lat. Jego głównym celem jest poszerzanie wiedzy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy kraju. Organizatorem projektu jest Fundacja „Forum Dialogu”. Licealiści ze Zbąszynia mieli niebywałą okazję poznać podczas uroczystości m.in. Wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, Ambasadora Izraela w Polsce Annę Azarię, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, a także Henryka Wujca, przewodniczącego Rady Fundacji Forum Dialogu.
Wyjazd do Warszawy po ten prestiżowy tytuł dla Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu był także okazją do zwiedzenia stolicy, która o tej porze roku zadziwiała spokojem i pustkami w najbardziej obleganych latem miejscach. W ciągu dwóch dni delegacja z liceum zwiedziła naprawdę wile ciekawych i godnych uwagi miejsc, m.in. niezwykłe Muzeum Powstania Warszawskiego. Ogromnie cieszymy się z przyznanego zbąszyńskiej szkole tytułu „Szkoły Dialogu”! To ogromne wyróżnienie, ale też zobowiązanie do dalszych działań na rzecz tolerancji i zrozumienia.


(AR-G)